W świecie gastronomii oznacza to, że zmiany w menu muszą wyprzedzić wyklucie się pierwszych wiosennych kwiatów i trzeba działać zdecydowanie. Nowy sezon niesie nagłą obfitość świeżych produktów i innowacyjnych połączeń smakowych, a co za tym idzie – ekscytujący czas dla wina!
Soczysta owocowa lekkość czerwonego wina
Wraz z ochotą na lżejsze potrawy przychodzi pora na jaskrawe, żywe czerwone wina o wyższej kwasowości, które można serwować w towarzystwie pierwszych sezonwych warzyw, ryb i lekkich past. Długo duszone mięsa w zawiesistych sosach wraz z dżemową czerwienią w kieliszku zamieniamy na jędrne steki ożywione ziołowym sosem i soczyście owocowym Pinot Noir, np. Errazuriz Estate Pinot Noir. To wino pełne świeżych aromatów truskawek i czereśni, które podkreśli także smak lekkich makaronów, ryb oraz owoców morza. Wiosna to zdecydowanie czas na proste i szczere wina, którymi można cieszyć się na co dzień. Takie jest sycylijskie Vento di Mare Nero D’Avola pachnące mieszanką śliwek, malin i przypraw, z wiosennymi kwiatami w tle. Dominujące w ustach aromaty jeżyn, dzikich wiśni i anyżu zintegrowane subtelnymi taninami to doskonałe towarzystwo dla grillowanego tuńczyka.
Cytrusowa pikanteria Grünera
W wiosennej karcie nie może zabraknąć grüner veltlinera. To nieskomplikowane i młodzieńcze, ale wciąż eleganckie wino, które oferuje owocową werwę cytrusów, świeżą mineralność i delikatną pikanterię białego pieprzu. Forbidden Grüner od marki Laurenz V. zjedna sobie podniebienia tradycjonalistów, jak i miłośników kuchni orientalnej, ponieważ pasuje zarówno do niezawodnych wiosennych dań ze szparagami, ale również do surowych ryb i potraw pikantnych.
Orzeźwiająca biel wina w blasku słońca
Białe wina są świetne, kiedy dostrajamy menu do słonecznych dni, a dzięki temu, że są tak popularne w cieplejszych miesiącach, dają restauratorom szansę zainteresować swoich gości odmianami, których nie mieli okazji wcześniej spróbować. Warto zwrócić uwagę na alternatywy dla popularnych białych szczepów, np. autochtoniczne odmiany uprawiane na glebach wulkanicznych, które nadają winom charakterystyczną mineralność i niezwykłą świeżość. Flagowa dla Kampanii odmiana fiano daje bogato teksturowane wina o złotym odcieniu i eleganckim smaku. Fiano Terre del Volcano od Enoitalia oferuje interesujące aromaty orzechów laskowych, miodu, przypraw i owoców tropikalnych – to świetny przykład wyrazistego trunku, który dobrze komponuje się z lekką kuchnią.
Lekka przystawka z młodym winem
Delikatne mięso ryb i owoców morza, ale również kurczaka czy indyka pięknie podkreśli EWA od Eleny Walch – świeże i młodzieńczo lekkie wino, które świetnie oddaje charakter mieszanki szczepów gewürztraminer, müller thurgau i chardonnay. Urzeka aromatyczną kompozycją zbudowaną z kwiatowych i ziołowych nut, soczystym podniebieniem i żywym finiszem. Takie aromatyczne wina świetnie nadają się na aperitif, szczególnie kiedy pierwszych lokalnych warzyw jeszcze wyglądamy, ale już po cichu marzymy o lecie.
Karta win powinna nadążać za dynamiką rotującego menu, wymaga więc stałej aktualizacji i ulepszeń, choć nie bez znaczenia jest fakt, że większość restauracji dostrzega potrzebę, aby szczególnie przez klientów doceniane butelki były dostępne przez cały rok. Za to winem serwowanym na kieliszki można bawić się dowolnie, a wiosna to doskonały moment na wietrzenie karty win i odświeżenie wine-pairingów. To okazja, aby pokazać klientom, że czerwone wina mogą być cudownie rześkie, a białe wina też mają charakter.