Co to jest wino organiczne? Pod wieloma nazwami kryje się wspólny mianownik – ograniczenie do minimum stosowania środków chemicznych w uprawie winorośli.
Zacznijmy może od ustalenia, czym tak naprawdę jest coraz bardziej znane organic wine? To tylko jedno z określeń używanych w przypadku win produkowanych w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Na pewno mieliście okazję słyszeć też inne, takie jak: wina naturalne, ekologiczne, bio czy biodynamiczne. Wszystkie te pojęcia mają jeden wspólny mianownik – ograniczone do minimum stosowanie środków chemicznych.
wytrawne
Ma głęboki, rubinowo-fioletowy kolor i aromatyczny owocowy bukiet z nutą czarnej porzeczki, ciemnej wiśni i lukrecji i delikatną wonią tytoniu. Szlachetne i pełne, a do tego wegańskie.
Ekologiczne podejście dotyczy uprawy winorośli, w której powinna zostać zachowana równowaga biologiczna. Winiarze unikają spryskiwania krzewów pestycydami i nawożą rośliny wyłącznie naturalnymi składnikami. Na pewno wyrób wymaga tutaj dużo większej czujności, niż w przypadku win konwencjonalnych. Najważniejszym elementem jest decyzja, kiedy zacząć zbiór winogron, co ma istotny wpływ na ich dojrzałość i zawartość cukru. Do win organicznych dodaje się znacznie mniejsze ilości dwutlenku siarki, a do zainicjowania fermentacji wykorzystuje szczepy drożdży z natury występujące na winogronach.
Włoska pasja smaku
Firma Agriverde postępuje zgodnie z „zieloną” filozofią win organicznych. Dowodem na to jest Natum Cabernet Sauvignon produkowane zgodnie z przykazaniem Matki Natury. Rezygnacja ze stosowania środków ochrony roślin wiąże się z małą odpornością krzewów na choroby, co może skutkować mniejszymi zbiorami lub w skrajnych przypadkach nawet ich utratą. Czasami więc winiarze ambicję i pasję przedkładają nad zyski, ale rezultat jest tego zdecydowanie wart.
Z czym łączyć cenne wina organiczne? Natum Bio Vegan Cabernet Sauvignon najlepiej będzie pasowało do potraw mącznych, makaronów i pizzy, z pomidorowym sosem oraz do carpaccio wołowego posypanego parmezanem. Wybornie komponuje się również z wieprzowiną.
Sycylijskie klimaty
Obok Natum, warto też wspomnieć o dwóch bardzo eleganckich winach z południa Włoch – z regionów w których produkuje ogromne ilości wina. Pierwsze pochodzi z Sycylii. Na tej znanej wyspie wytwarza się więcej wina niż np. w całych Niemczech! Niewiarygodne, prawda? Na Sycylii panuje gorący śródziemnomorski klimat, stąd też nie ma wilgoci i warunków sprzyjających rozwojowi chorób roślin. To znacznie ogranicza potrzebę stosowania chemicznych środków ochrony. W przypadku Palazzo Mio w ogóle nie używa się pestycydów, dzięki czemu białe wino z endemicznego szczepu grillo jest aromatyczne, świeże i chrupiące. Urzeka nutami cytrusów i owoców tropikalnych, takich jak: ananas, liczi i brzoskwinia. To wino najlepiej sprawdzi się jako aperitif, będzie stanowiło doskonałe uzupełnienie dań z owocami morza, delikatnymi rybami i sałatami.
Z kolei czerwone Palazzo Mio powstało z trzech odmian winogron: negroamaro, primitivo i sangiovese uprawianych w regionie Apulia. Wino ma ciemną i intensywną barwę, a w zapachu odkrywa przed nami niesamowitą kompozycję nut ciemnych jagód, śliwek, świeżych ziół i czekolady. Sprawdzi się z daniami kuchni włoskiej, w szczególności z makaronami i pizzą. Takie wino zaproponuję także tym, którzy kochają sezon grillowy.
Z włoskich win polecamy także
wytrawne
Aromatyczne, świeże i chrupiące wino z nutami cytrusów i owoców tropikalnych, takich jak ananas, liczi i brzoskwinia.