Wprowadzając – przez 30 lat – innowacyjne metody, Elena Walch stanęła na czele rewolucji winiarskiej północy Włoch, czym zyskała lokalny i międzynarodowy szacunek.
Nazwa tego doskonałego producenta win wzięła się od imienia i nazwiska zdolnej architekt, która dołączyła do jednej z najstarszych i najbardziej znaczących winnych rodzin w regionie Alto Adige. Sukcesy Eleny dostrzegł w 1983 r. Werner Walch, który zatrudnił ją do odrestaurowania renesansowego zamku, wybudowanego przez dynastię Habsburgów, stojącego na terenie jego rodzinnej posiadłości w Alto Adige. Podczas blisko 2-letniej współpracy nad projektem Elena i Werner zakochali się w sobie i pobrali. Elena porzuciła swoja profesję na rzecz winiarstwa, które okazało się jej powołaniem.
Filozofia tej marki jest dedykowana tutejszemu terroir, czyli cechom siedliska. Zgodnie z nią wina muszą być indywidualną ekspresją lokalnej gleby, klimatu i uprawy w winnicy, utrzymanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowa jest także idea, że jakość wina powstającego w winnicy Eleny Walch wymaga bezkompromisowej pracy. Wynikiem połączenia tych starań i cech regionu winiarskiego są wspaniałe, eleganckie wina – świeże i owocowe białe, a także skoncentrowane i aksamitne czerwone.
Najnowocześniejsze wina są u nas produkowane ręcznie, z poszanowaniem środowiska i harmonii z naturą oraz w duchu trwałego rozwoju, wykorzystując winogrona z najlepszych winnic. Cieszymy się, że te wszystkie lokalne cechy zamknięte w winie będą mogli poznać także polscy konsumenci.
Elena Walch
Jak na winiarskie imperium przystało, więzi rodzinne są tu bardzo pielęgnowane, dlatego obecnie zarządzanie biznesem Elena Walch przekazuje swoim córkom. Julia i Karolina Walch, należące do piątego pokolenia rodu z tradycjami winiarskimi, podtrzymują opinię najlepszych producentek win w regionie.
Elena Walch stawia na zrównoważony sposób produkcji win – 45% zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywa system fotowoltaiczny, czyli energia słoneczna, a system recyklingu wody (ponowne użycie wody chłodzącej do nawadniania ogrodu i czyszczenia piwnicy) pozwala oszczędzić prawie 50% wody.
Wysiłki Eleny są ciągle doceniane wysokimi ocenami jurorów winiarskich. Jej wina dostały ponad 90 punktów w rankingach Jamesa Sucklinga, Wine Enthusiast czy Wine Spectator, a włoski magazyn kulinarny Gambero Rosso wyróżniał je nagrodą Tre Bicchieri. Z kolei wino Pinot Noir Ludwig zostało w 2013 r. okrzyknięte najlepszym włoskim pinot noir.
Rodzina Walch zakłada winnicę w zabytkowym klasztorze w Tramin.
Elena Walch, żona Wernera Walcha, zaczyna produkować wina pod swoim nazwiskiem.
Chardonnay Beyond The Clouds zdobywa złoty medal Mundus Vini.
Córki Eleny: Julia i Karoline Walch dołączają do rodzinnego biznesu.
Powstaje nowoczesna piwnica do fermentacji białych i czerwonych win.
Lśniący, słomkowy kolor i klasyczne nuty płatków róży, innych kwiatów i przypraw to bogactwo smaku na podniebieniu. Wino jest świeże, pełne i harmonijne z eleganckim i długim finiszem.