Włosi kochają makaron równie mocno jak wino. Pasta i kieliszek ulubionego, winogronowego trunku to dla nich codzienność, ale też niepodważalna klasyka, która rządzi się własnymi prawami.
Istnieją setki kształtów makaronu i setki stylów wina, jednak aby trafnie połączyć te dwa składniki w zgrabną kompozycję smakową należy skupić się na ich łączniku – sosie. Makaron, nawet ten najlepszej jakości, jest jedynie tłem dla dodatków. Sos do makaronu zazwyczaj eksponuje smak kilku kluczowych składników, których wino nie może przytłoczyć, ale również musi dotrzymać im kroku. Wybraliśmy szczepy, jak również etykiety (nie tylko włoskie), które idealnie sprawdzą się do klasycznych włoskich past.
Ser i wino? Połączenie idealne!
Trudno jest znaleźć wino, które nie pasuje do sera, dzięki temu łącząc makaron, ser i wino mamy szansę pobawić się niuansami potrawy, w tym przypadku teksturą. Przykładowo, białe wino z odrobiną kremowości, takie jak włoskie Trebbiano lub Chardonnay pięknie podkreśli kremowość sera ricotta, a lżejsze czerwone wina o kwiatowych nutach będą niesamowitym partnerem dla makaronów z dodatkiem intensywnego twardego sera. Spośród białych szczepów warto spróbować Trebbiano di Lugana, Chardonnay, Ribolla Gialla, a z czerwonych Nebbiolo, Pinot Noir, czy Sangiovese.
Włoski minimalizm
Klasyczne, proste włoskie przepisy to zazwyczaj strzał w dziesiątkę. Czarny pieprz, ser Pecorino i oliwa z oliwek, czyli makaron Cacio e Pepe, mimo swej prostoty potrafią dostarczyć wspaniałych wrażeń smakowych, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim winem. Czarny pieprz odgrywa tu rolę silnego charakteru, dla którego idealnym kompanem może być wino ze szczepu Sangiovese. Toskańskie Chianti Castiglioni od uznanego producenta Frescobaldi poradzi sobie tutaj znakomicie.
Pomidorowa rozkosz podniebienia
Sosy na bazie pomidorów mają sporą kwasowość i często łączy się je z czerwonym mięsem. Ze względu na kwasowość pomidorów najlepiej sięgnąć po odpowiednio kwasowe, średnio zbudowane czerwone wino. Im bogatszy jest sos, tym mocniejsze może być wino, jednak należy mieć na uwadze tę odświeżającą kwasowość, która utrzyma pomidorową bazę w ryzach. Świetnym wyborem będą szczepy Primitivo, Montepulciano d’Abruzzo, Sangiovese lub sycylijski Nero d’Avola. Do lżejszych sosów pomidorowych polecamy wino na bazie szczepów Negroamaro i Primitovo – Appasimento Rosso Salento, natomiast do cięższych sosów z dodatkiem mięsa, takich jak ragù, czy bolognese wybralibyśmy wino o wyższej zawartości garbników, np. Primitivo Marchesi del Salento.
Morska bryza orzeźwienia
Skarby pochodzące z Morza Śródziemnego są bardzo istotną częścią kuchni włoskiej. Na szczęście Włosi produkują wspaniałe białe wina o odświeżającej kwasowości, które idealnie pasują do makaronów z dodatkiem ryb, czy owoców morza. Najlepiej smakują one w towarzystwie średnio zbudowanych win białych, choć nie widzimy powodu, aby nie sięgnąć po wina różowe. Do makaronu, który eksponuje świeże zdobycze prosto z połowu polecamy szczepy Pinot Grigio, Verdicchio, Vernaccia, Grenache Blanc, Sauvignon Blanc, czy Muscadet.
Zielenina w akompaniamencie białego wina
Łącząc wino z sosem bazującym na warzywach i ziołach należy uznać zielony składnik za centralny punkt potrawy. Pasta Primavera to danie, którego głównym zadaniem jest podkreślenie sprężystości warzyw, szczególnie tych młodych i sezonowych, dlatego lekkie białe wino o cytrusowych i kwiatowych aromatach będzie doskonałym wyborem. Polecamy w szczególności szczepy Soave, Vermentino, Trebbiano di Lugana, Greco di Tufo, czy Falanghina. Serwując wiosenną pastę z warzywami bez wahania sięgnelibyśmy po gładkie i harmonijne Soave Classico Duca del Frassino.
Wino okraszone aromatem ziół
Zielone pesto to banalnie prosty pomysł na szybką kolację z makaronem, a zarazem istna bomba smaków. W przypadku sosów bazujących na ziołach najlepiej sprawdzą się wina o ziołowych lub lekko pikantnych aromatach, takie jak Sauvignon Blanc, Fiano d’Avellino, Vermentino, Gavi, Grillo, czy Grüner Veltliner. Klasyczne pesto z bazylii i orzeszków piniowych uwielbiają wszyscy, warto jednak eksperymentować i zestawiać ze sobą różne zielone liście oraz orzechy. Pesto z jarmużu z dodatkiem skórki z cytryny, parmezanu, migdałów i aromatycznej oliwy z oliwek potrzebuje świeżego, soczystego wina. Do takiego dania podalibyśmy np. Sunny Grüner Veltliner od austriackiego producenta Laurenz V.