Nazwa Rioja odnosi się nie tylko do butelki wina, ale też do najstarszej apelacji w kraju, która jest chlubą winiarską Hiszpanii.
Jeżeli jeszcze ich nie próbowaliście, to bez względu na wszystko, musicie tego doświadczyć, bo Rioja to nie tylko hiszpańskie wino, ale także pewien styl. Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czym jest Rioja? Ta nazwa odnosi się nie tylko do butelki wina, ale też do najstarszej apelacji w kraju, która jest chlubą winiarską Hiszpanii. Dla miłośników wina jest tym, czym dla kibiców ulubiony klub sportowy.
wytrawne
Wino o głębokim wiśniowym kolorze z fioletowymi refleksami. Ma bogaty, aromatyczny bukiet ciemnych owoców i lukrecji, z nutą wanilii oraz palonej kawy. Tempranillo jest miękkie, zrównoważone i świeże na podniebieniu, z dobrą strukturą i łagodnymi taninami.
Najwyższa hiszpańska apelacja
Wino występuje tam w całej możliwej palecie barw, ale to czerwone stanowi aż 75% areału upraw. W tym regionie produkuje się wina wysokiej jakości. Jeszcze do lat 90-tych ubiegłego wieku wina te nie miały sobie równych w kraju. Warto wspomnieć, że historia winiarstwa w tym regionie rozpoczęła się przy udziale Francuzów, którzy wzorowali się na rodzimym modelu. Później – w wyniku rosnącej konkurencji ze strony innych regionów – producenci Rioja musieli stanąć na wysokości zadania, by móc dorównać wewnętrznej konkurencji. Efektem zwiększonych starań w 1991 r. było przyznanie najwyższej hiszpańskiej apelacji DOC.
Region Rioja leży w północnej Hiszpanii i jest podzielony na 3 podregiony: Rioja Alta, Rioja Alvesa i Rioja Baja. Podstawową odmianą winogron dla win czerwonych jest tempranillo. Jej nazwa pochodzi od słowa temprana, które oznacza „wczesny”, a to dlatego, że winogrona dojrzewają wcześniej niż pozostałe czerwone odmiany z tego regionu. Tempranillo jest uzupełniane mniej znanymi odmianami, jak garnacha tinta, mazuelo i graciano. Wraz z apelacją pojawiła się też większa tolerancja dla odmian międzynarodowych, takich jak cabernet sauvignon czy merlot. Z etykiety możemy odczytać wiele informacji, a najważniejszą w tym przypadku jest czas starzenia wina. Nie dosłownie, ale za pomocą ogólnych określeń. I tak na przykład: oznaczenie Joven lub Cosecha mówi nam, że wino nie podlegało starzeniu w beczkach. Crianza – jak w przypadku naszego bohatera Viña Pomal – to z kolei minimum 12 miesięcy dojrzewania w beczkach dębowych i kolejny rok – w butelkach. Pomimo rocznego okresu, który wino spędza w beczce, tanina jest nienachalna i dalej w winie wyczuwalny jest wyraźny smak wiśni, czereśni i śliwki.
Wino dojrzałe w smaku
W przypadku wina Viña Pomal Reserva sprawa ma się podobnie odnośnie okresu starzenia w beczkach, ale do tego dochodzą 24 miesiące leżakowania w butelkach. Tutaj już tanina daje o sobie znać i odczuwamy suchość na podniebieniu, przełamaną pikantnością i słodyczą wanilii. Na szczycie tej piramidy znajduje się Viña Pomal Gran Reserva. Wino spędza 2 lata w beczkach i jeszcze 3 lata w butelkach. Dzięki temu urzeka aromatami lukrecji, czerwonych owoców, przypraw i tytoniu. W ustach jest łagodne, eleganckie i zbalansowane. Długotrwały proces starzenia w beczce przekłada się na bardzo długi finisz.
Inaczej ma się sprawa z winami białymi, w których – oprócz wina Joven – minimalny okres dojrzewania w beczce to pół roku. Starzenie w beczkach sprawia, że zachodzi powolna oksydacja pobudzająca dojrzewanie. Wino staje się wtedy bardziej harmonijne i dłużej opiera się upływowi czasu. Późniejsze dojrzewanie w butelkach daje czas winom na określenie ich stylu i na złagodzenie mocnych, dębowych smaków oraz odpowiedni balans z owocami. Dawne, tradycyjne metody produkcji przewidywały wieloletnie starzenie w beczkach, czego efektem była słaba owocowość i wyłącznie dębowy charakter. Wraz z rosnącą konkurencją i zmieniającymi się oczekiwaniami konsumentów zmienia się też styl tych win. Odmiana tempranillo, z powodu grubych skórek winogron i starzenia w beczkach, ma dużą zawartość tanin.
Gran Reserva to doskonały partner do kaczki czy też dań mięsnych podanych razem z warzywami. Za to dzięki taninom Viña Pomal Reserva będzie świetnie współgrać ze stekiem przyprawionym grubo zmielonym pieprzem. Z kolei Crianza idealnie odnajdzie się w towarzystwie polędwiczek wieprzowych z sosem grzybowym. Proponuję zatem aby poprzez własne doświadczenia znaleźć swoje ulubione połączenia z hiszpańskim akcentem.
Z hiszpańskich win polecamy
wytrawne
Intensywne i eleganckie tempranillo o ciemnowiśniowym kolorze z rubinowym odcieniem. Ma wyczuwalne aromaty czerwonych owoców z nutami kwiatów, słodkiej wanilii i palonej kawy. Zapewnia długi i wyważony finisz w stylu wielkich win z regionu Rioja.