Kiedy liście stają się wielokolorowe, poranki mgliste, a z wieczora na wieczór powietrze wydaje się coraz chłodniejsze, nasze apetyty się wyostrzają i mamy ochotę na bogate smaki i wina o pełnych, rozgrzewających duszę aromatach. Takie wina świetnie towarzyszą treściwym potrawom i powolnemu wycofywaniu z plenerów do wnętrz domów. Myślimy o aromatach kawy, czekolady, dżemu, przypraw i jesiennych owoców oraz o aksamitnych teksturach. Takie właśnie są wina z Nowego Świata, które chcemy Wam polecić, aby przejście w kolejny sezon było łagodne, przyjemne i pełne smaku.
Jesienne aromaty
Szczep Carmenere uosabia wino, którego szukamy: subtelne, aksamitne, o smaku czekolady, kawy, jeżyn i śliwek. Takie cechy osiąga wino produkowane w ciepłych śródlądowych regionach Chile. Warto wiedzieć, że zanim ta odmiana winorośli trafiła do Ameryki Południowej należała do wielkich odmian francuskich. Wina Carmenere mają lekki, soczysty styl z aromatami śliwki i czarnej wiśni oraz łagodną taninę. Caliterra Winemaker’s Selection Carmenere to dobrze zbalansowane, krągłe wino. Wyczuwa się w nim aromaty dojrzałych śliwek, lukrecji oraz białego i czarnego pieprzu, które harmonijnie łączą się z aromatami tostowymi i nutami czekolady. To wino, które bardzo lubi się z różnorodnym jedzeniem, w szczególności hojnie przyprawionymi, treściwymi mięsami. Polecamy zaserwować je do pieczonej kaczki, ponieważ krągłe taniny w winie cudownie podkreślą obfity smak umami, a aromat śliwek wydobędzie soczystą słodycz mięsa.
Foodpairing z ziołową nutą
Z Chile przenosimy się do Argentyny. Jednym z najbardziej charakterystycznych, powszechnie uprawianych tutaj szczepów jest Malbec. Daje on wina garbnikowe i aromatyczne o bardzo intensywnej barwie. Warto zauważyć, że wino Malbec z Nowego Świata ma delikatniejsze taniny i niższą kwasowość niż wina z tego szczepu produkowane w południowo-zachodniej Francji. Inna ciekawą cechą win Malbec jest to, że w połączeniu z ziołami nabierają bogatego, bardziej owocowego smaku. Niektóre żywiczne zioła, takie jak szałwia, rozmaryn, a nawet jałowiec, tworzą z nim niezwykle efektowne połączenie. Warto to wykorzystać planując menu. Dzięki mięcie Malbec staje się bardziej złożony, co stwarza świetną okazję do zaserwowania go z kotletami jagnięcymi z dodatkiem mięty. Aby uzyskać zaskakujące efekty smakowe warto sięgnąć również po różne kolory pieprzu oraz przyprawy korzennie, goździki, ziele angielskie i cynamon, które świetnie komponują się z odważnym, bardziej dymnym winem. Wśród argentyńskich Malbeców warto wybrać nagrodzone srebrnym medalem podczas Korea Wine Challenge w 2016 roku wino Gran Lomo Malbec.
W duecie z pieczonym mięsem
Ostatni przystanek na naszej mapie to gorąca Republika Południowej Afryki. Produkowane tutaj wino Shiraz ma bogatą teksturę i przyjemne taninowe wykończenie. Idealną kulinarną parą dla szczepu Shiraz pochodzącego z ciepłego klimatu jest łopatka wieprzowa z rusztu. Te odważne wina są w stanie dorównać intensywnym aromatom wolno pieczonego mięsa napędzanym dominującym smakiem umami. Mięso hojnie doprawione pieprzem i kminem wydobędzie z wina jego owocowość. Innym dobrym sposobem na zbalansowanie smaku wina i mięsa jest użycie dodatków kuchni azjatyckiej, takich jak sos śliwkowy. Doskonałym uzupełnieniem mięsa będą warzywa korzenne, które po upieczeniu nabierają cech umami oraz przyjemnej słodyczy. Do tego dania polecamy wino Leopard’s Leap Pinotage Shiraz. Nadchodząca jesień budzi w nas potrzebę komfortu. Możecie być pewni, że z tymi esencjonalnymi winami z Nowego Świata nie dopadnie Was jesienna melancholia. W coraz krótsze dni będą Was rozgrzewać lepiej niż wełniany sweter.